Redaktor wydawniczy – ginący zawód?

Redaktor wydawniczy kojarzony jest przede wszystkim z klasycznym przygotowaniem publikacji do druku. Z uwagi na gasnącą stopniowo popularność „klasycznego słowa czytanego” na papierze, złośliwi dopatrują się zaniku tej profesji. Nic bardziej mylnego! Redaktor wydawniczy zajmuje się kompleksowym przygotowanie tekstu do publikacji, która obejmuje zarówno gazety codzienne, czasopisma, książki, serie wydawnicze ale także teksty ukazujące się w internecie. Jego głównym zadaniem jest opracowanie i przyszykowanie danego tekstu pod względem językowym, edytorskim i merytorycznym w taki sposób, by był on jak najbardziej atrakcyjny dla czytelnika.

W zależności od miejsca pracy redaktor wydawniczy ma szeroki zakres obowiązków. Inaczej wyglądają obowiązki redaktora w wydawnictwie książkowym czy czasopiśmie, inaczej w gazecie codziennej. Redaktor wydawniczy tworzy całość dzieła, począwszy od zapoznania się z kontekstem publikacji, zbiera merytoryczne recenzje, opracowuje tekst edytorsko oraz tworzy wewnętrzny układ dzieła jako całości. W gazecie codziennej redaktor wydawniczy mierzy się z tempem napływających informacji, kwalifikuje tematy do publikacji. Współpracuje z wieloma osobami i określa ich zakres obowiązków.

Redaktor wydawniczy musi posiadać perfekcyjną organizację czasu pracy, cierpliwość oraz opanowanie emocjonalne i odporność na stres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *