Korektor – praca w branży wydawniczej

Niektórzy sądzą, że praca jako korektor to wymierający zawód. Przy obecnym zalewie internetu przez treści wszelakie, nikt już nie patrzy na błędy czy ortografię. Fakt, że internet „rządzi się swoimi” prawami, nie oznacza, że zapotrzebowania na osoby, które profesjonalnie zajmują się korektą tekstu nie ma. Branża wydawnicza ciągle potrzebuje specjalistów tej profesji.

Korektor zajmuje się eliminacją błędów i całościowym przygotowaniem tekstu do wydruku. Kiedyś korektor porównywał odbitki korektorskie ze zgodnością z oryginałem, zaznaczał błędy, a następnie weryfikował ich poprawę. Dziś praca korektora ewoluowała adekwatnie do zmian zachodzących w rynku wydawniczym. Zadaniem korektora jest wyeliminowanie wszelkich błędów z tekstu. Obecnie tekst trafia do korektora w wersji elektronicznej lub/i papierowej i to na niej (lub na obu) nanosi on swoje poprawki. Najczęściej profesją tą zajmują się osoby posiadające dyplom wyższej uczelni humanistycznej. Wiedza z zakresu ortografii czy interpunkcji to nie wszystko by zostać dobrym korektorem. W zawodzie korektora niezbędna jest skrupulatność, spostrzegawczość, bardzo duża dokładność oraz dobra organizacja pracy.

Praca na korektora czeka wszędzie tam gdzie występuje słowo pisane. Zatrudniania należy szukać  w wydawnictwach, gazetach, portalach czy internecie. Zarobki korektora zależą w dużej mierze od doświadczenia, pracodawcy i jego pozycji na rynku, a także regionu kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *